İcralık dosyalar, icra avukatları, hukuk büroları ve borçluları rencide eden uygulamalar, yalanlar, iftiralar..
İcralık dosyalar, icra avukatları ve hukuk bürolarında çalışan ve kendini cumhuriyet savcısı zanneden fakat benim "papağan" olarak nitelendirdiğim şahıslar konusunda içimden geçenleri paylaşmak istiyorum. Her ne kadar; başlıkta belirttiğim hukuk bürosunun insanları mağdur ve rencide eden çalışma sisteminden bahsedecek olsamda, aslında genel konuşacağım. Çünkü bu yanlış tutum sadece o büroya özgü değil, malesef icra dosyalarına bakan hemen her hukuk bürosu bu şekilde çalışıyor. 

İlgili yasalarca; üzerine taşınır veya taşınmaz bir mal varlığı olmayan ve belli bir miktara kadar borcu olan borçlular için haciz işlemi başlatamayacaklarını bildiklerden, borçluları arayarak önce üsluplu bir konuşmayla borcun ne zaman ödeneceğini soruyorlar fakat olumsuz yanıt aldıklarında başlıyorlar hakaret ve tehditlere..

Ödemezseniz haciz memuru gönderirim, yarın evde olun hacize gelicez, gibi  yalan söylemlerde bulundukları gibi kişi hala ödeyemeyeceğini söylüyorsa başlıyorlar tehditlere; "Eğer ödemezseniz ailenizi ararız, akrabalarınızı ararız bu borçtan bütün tanıdıklarınızı haberdar ederiz, sizi rencide ederiz..." 

Biraz önce bahsettiğim ilgili yasalar maddi durumu kötü olan borçluları güvence altına alıyor fakat kişiyi rencide eden uygulamalar karşısında da ne yazık ki yasalarda bir yaptırım bulunmuyor ve hukuk bürolarında çalışan personellerde bunu bildikleri için rahatça atıp tutuyorlar. Bakıldığında çağrı merkezi personeli olan bu şahıslar kendini yarış atı zanneden "eşşekler" gibiler, kendilerince büyüklük taslayarak insanları küçük düşürmeye çalışıyorlar.

Benzer bir durum yaşamış olanlarınız vardır veya yarın başınıza gelebilir. Sizlere diyeceğim o ki; bu tarz bir durumda asla sessiz kalmayın ve kendinizi ezdirmeyin. Şayet kişilik haklarınıza karşı yapılan bu tarz bir saygısızlık yaşarsanız, her ne kadar hukuki bir yaptırım uygulayamayacak olsanız bile asla boş verip geçiştirmeyin. İnternetteki şikayet sitelerine yaşadıklarınızı mutlaka yazın ve ilgili kişilerden şikayetçi olduğunuzu beyan edin. Ayrıca en önemlisi de CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nin web sitesine girip mutlaka oraya da bir şikayet bildiriminde bulunun. Eğer bunu yaparsanız ilgili hukuk bürosu bağlı olduğu baro tarafından mutlaka soruşturulacaktır bunu bilmenizi isterim. Esen kalın..


Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :