Sürekli internet şifrenizi kırıp birileri modeminize bağlanıyorlar ve bir türlü önüne geçemediyseniz işte yapmanız gereken ayarlamalar
Son dönemlerde wifi şifre kırma programları arttıkça ağ güvenliği konusu da kaçınılmaz hale geldi..
Basit şifre kırma yöntemleri ile artık genç, yaşlı birçok insan wifi şifresi kırmayı başararak modeminize bağlanıp internetinizi sömürebiliyor. Fakat kötü niyetli kişilerde yok değil ve bu kişiler modeminize bağlandıktan sonra ağ izleme ile mahrem bilgilerinize erişebiliyor.

Kişisel bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi başlı başına büyük bir sorun fakat sadece wifi şifrenizi kırıp internetinizin sizden habersiz kullanılması da elbette sinir bozucu bir durum. Sonuçta sizin her ay para ödeyerek kullandığınız internet hizmetini başkasının gelip bedavadan kullanıyor olması etik bir durum değil ve mutlaka bunun önüne geçmelisiniz.

Ağ güvenliği konusunda çeşitli yöntemler var ve bunları sizin için sıraladım, okumaya devam edin.Wifi güvenlik ayarları için öncelikle modeminizin arayüzüne bağlanmanız gerekiyor, bunun için internet tarayıcınızın web adresi yazma bölümüne; 192.168.2.1 yazıp enter'a basın. Eğer arayüz sayfası açılmazsa 192.168.1.1 yazarak arayüz sayfasına girin. Burada sizden kullanıcı adı ve şifre girmenizi isteyecektir. Eğer daha önce değiştirmediyseniz bunlar; Kullanıcı Adı: admin Şifre: ttnet şeklindedir, bu şekilde giriş yapabilirsiniz. 

Eğer daha önce değiştirdiyseniz fakat hatırlamıyorsanız modem üzerindeki reset tuşuna modemin ışıkları sönünceye kadar basılı tutunuz. Sonrasında modem fabrika ayarlarına dönecektir ve belirttiğim kullanıcı adı ve şifreyi yazarak arayüze giriş yapabilirsiniz.


Daha sonra; arayüz içerisindeki "Kablosuz Ağ Şifreleme" kısmına gelerek şifrenizi tahmin edilmesi zor bir şifre ile değiştirin. Örnek olarak; şifreniz sadece harflerden ve rakamlardan oluşmamalı. Yeni şifreniz içerisine büyük/küçük harf, sayı ve sembollerden oluşan tahmin edilmesi zor bir kombinasyon uygulayın. Mesela; "mR2ls*_cşpĞ9$%"  gibi bir kombinasyon tahmin edilmesi oldukça zordur, bunun gibi bir şifre belirleyin ve şifrenizi mutlaka bir yere not edin.

Yeni şifrenizi yazdıktan sonra; Güvenlik Modu yazan kısımdan "WPA2-PSK" olanı seçin ve kaydet butonuna basın.Hepsi bu kadar mı ? Elbette değil, malesef bazı kötü niyetli kişiler bu güvenlik önlemlerinin bile üstesinden gelip şifrenizi kırabilir ve internetinize bağlanabilirler.

Son ve en önemli wifi güvenlik ayarı ise; MAC filtrelemedir. Her bilgisayar ve mobil cihazın kendine özgü bir MAC adresi vardır. Yapacağınız işlem ise; kendi cihazlarınızın MAC adreslerini modem arayüzüne tanımlayarak sadece bu kayıtlı cihazların modeme bağlanabilmesini sağlamaktır. Böylelikle herhangi bir yabancı wifi şifrenizi kırmış olsa dahi internetinize bağlanamayacak ve modeminiz tarafından dışlanacaktır.

Bu yöntem belki bir miktar uğraş gerektirebilir, sonuçta kablosuz internetinize bağlanmak isteyen tanıdıklarınızın da cihazlarını modeme tanıtmanız gerekmektedir. Fakat uğraşmanıza kesinlikle değecek ve kolay kolay kimse sizden izinsiz internetinizi sömüremeyecektir. Dikkat ettiyseniz habersiz hiç kimse bağlanamaz demiyorum, kolay kolay bağlanamazlar diyorum çünkü bu yöntemi bile bazı profesyoneller aşabilirler, lakin oldukça uğraşmaları gerekecektir.

Son ve en etkili wifi güvenlik ayarı olan MAC filtreleme için yapmanız gerekenler;

Modem arayüzünde; "Kablosuz Ağ Erişimi" bölümünde "MAC filtreleme" kısmına girin ve seçeneklerden "Yalnızca Belirli Cihazlara İzin Ver" olanını işaretleyin. Daha sonra alt kısımdan kendi cihazlarınızı seçin ve bu şekilde ayarları kaydederek ağ güvenliği ayarlarını tamamlayın.

Artık wifi ağınız oldukça güvenli duruma geldi ve gönül rahatlığı ile internetinizin keyfini çıkarabilirsiniz. Ancak her ihtimale karşı yinede arada bir modem arayüzüne girerek kablosuz ağa bağlı olan cihazlar listesini kontrol etmenizi öneririm.  Ne olur, ne olmaz..


Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :