Sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve kilo almaktan mı korkuyorsunuz yada kilo alabilmek için sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz ? Öyleyse, bu makaleyi okumak yararınıza olacak..
Sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve kilo almaktan mı korkuyorsunuz yada kilo alabilmek için sigarayı bırakmak mı istiyorsunuz ? Öyleyse, bu makaleyi okumak yararınıza olacak..

Her ne şekilde düşüyo olursanız olun değişmeyen bir gerçek var ki; oda sigara içmeyi bırakınca bir miktar kilo alındığıdır ve bu miktar normal kilonuzun ortalama %10'u kadar olacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın sebebi nedir diyecek olursanız birkaç neden sıralayabiliriz;

Sigarayı bıraktığınızda kalp atışınız ve nabzınız bir miktar düşecektir. Buda metabolizmanızın yavaşlamasına ve harcadığınız kalori miktarının düşmesine sebep olacaktır. Haliyle de daha fazla kalori alıyor olmanızdan sebep bir miktar kilo alacaksınızdır.

Bir başka neden ise; sigarayı bırakınca tat alma duyunuz artacak ve yemekler size daha lezzetli gelecek, daha fazla yemeye başlayacaksınız ve buda size ister istemez kilo aldıracak.

Yine; sigarayı bıraktığınızda iştahınızda artma olacak ve aklınıza her sigara geldiğinizde onun yerine başka bişey koyamadığınızdan kendinizi abur cubur yiyerek sigarayı unutmaya vereceksiniz. Kalori hesabı yapmadan her gördüğünü yiyen biri olmak size kilo aldıracak.

Ayrıca sigara içen bireylerde bağırsaklar normal düzeyde emilim gerçekleştiremezler ve yemeklerden gerekenden daha az fayda görmüş olurlar. Sigarayı bıraktığınızda ise; bağırsaklar normal emilim düzeyine tekrar ulaşacak ve yediklerinizden daha fazla kalori alıyor olacaksınız. İşte buda sigarayı bıraktıktan sonra kilo almanın bir başka nedenidir.

Yazımın başında sormuştum kilo almaktan mı korkuyorsunuz yoksa kilo alabilmeyi mi arzu ediyorsunuz. Eğer benim gibi kilo almaya çalışan bir bireyseniz çok fazla yapmanız gereken birşey yok sigarayı bırakmak işinizi görecektir. Fakat kilo probleminiz varsa ve daha fazla kilo almaktan korkuyorsanız o zaman biraz sabır, biraz irade ve biraz da inanç ihtiyacınız olan şeylerdir.. Gelen Aramalar: Sigarayı Bırakmak, Sigarayı Bırakınca Kilo Alırmıyım, Sigarayı Bırakınca Neden Kilo Alırız, Sigarayı Bırakınca Kaç Kilo Alırım,
Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :