Haksız rekabet sebebiyle Rekabet Kurumu’nun karşısına çıkan Sahibinden.com un ödeyeceği ceza faturasının miktarı 10,6 milyon TL olarak açıklandı.

Haksız rekabet sebebiyle Rekabet Kurumu’nun karşısına çıkan Sahibinden.com’un ödeyeceği ceza faturasının miktarı 10,6 milyon TL

Sahibinden.com bir süredir üyelerine fahiş fiyatlandırma uyguladığı iddiasıyla eleştiri ve şikayet alıyordu. Son aşamada yargıya taşınan ve Sahibinden.com’un 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine ilişkin yürütülen soruşturma sona erdi.

Rekabet Kurumu’nun açıklamasına göre Bilgi Teknolojileri’nin “vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet” yasasını ihlal ettiği belirtilen Sahibinden.com’a dosyanın müzakeresi sonunda, 4054 sayılı Kanun’un 16’ncı maddesi uyarınca, 10 milyon 680 bin 425 lira idari para cezasına çarptırılmasına oy çokluğuyla karar verildi.

Rekabet Kurumu’nun sonuçlanan davaya ilişkin olarak yaptığı açıklama ise şöyle:


01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.
Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 01.10.2018 tarih, 18-36/584-285 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.



Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :