Kilo alamayanlardan mısınız ? Ne kadar yersem yiyeyim kilo alamıyorum mu diyorsunuz ? Kilo alabilmek için her yolu denediğinizi mi düşünüyorsunuz ? Bu makaleyi okumak fikrinizi ve rutinlerinizi değiştirebilir.

Kilo alamayanlardan mısınız ? Ne kadar yersem yiyeyim kilo alamıyorum mu diyorsunuz ? Kilo alabilmek için her yolu denediğinizi mi düşünüyorsunuz ? Nasıl kilo alınır, kilo almak için ne yapmak lazım diye merak mı ediyorsunuz ?

Sıkı durun çünkü bu makaleyi okuduktan sonra öğrendiklerinizi uygularsanız sizde hayalinizdeki ideal kilo oranına kavuşacaksınız.

Çoğu insanın iddia ettiğinin aksine kilo almak, kilo vermekten daha zordur. Fakat püf noktaları da yok değil ve uygularsanız aynaya baktığınızda gördüğünüz sizden memnun olacaksınız.

Öncelikle neden kilo alamadığınızı tespit etmelisiniz bu çok önemlidir ve asla üşenmeden hastaneye gidip dahiliye servisine muayene olmalısınız. Tetkikler sonucunda kilo almaya engel herhangi bir rahatsızlık yada olumsuzluk yok ise hayatınızdaki bazı rutinleri değiştirmeniz gerekecektir. Eğer sigara içiyorsanız bu kötü alışkanlığı bıraktığınızda kesinlikle gözle görülür derecede kilo alacaksınızdır. Fakat kilo almak istiyorum ama sigarayı da bırakamıyorum diyorsanız yemek yeme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerekecektir.

Yemek konusuna geçmeden evvel vitaminlerden de bahsetmek gerekli..

Herhangi bir eczane yada sağlık ocağına giderek vitamin analizi yaptırın ve çıkan sonuca göre gerekliyse vitamin takviyesine başlayın. Kilo aldıran vitamin hapları yoktur fakat vitaminler organların sağlıklı çalışması bakımından önemlidir. Ek olarak balık yağı hapı alın ve düzenli olarak kullanın.

Kilo almak yediğiniz yemeklerden elde edilen kalori miktarı ile direkt bağlantılıdır. Örnek olarak normal bir günde 2000 kalori yakıyorsanız bu demek oluyor ki kilo alabilmek için en az 2500 kalori almalısınız. Bunun için ise ya normal öğünlerinizi 1 değil 1,5 porsiyon olarak yiyeceksiniz yada kalorisi fazla yiyecekleri daha fazla tüketeceksiniz. Mesela çorba içmek yerine fazladan bir tabak daha makarna yiyeceksiniz veya bir tabak pilav tercih edeceksiniz yada bunlar gibi kalorisi yüksek yiyecekler. Hiç olmadı bir kase sütün içine cici bebe bisküvisi katıp bir güzel yiyeceksiniz bu yöntemde kilo almak için oldukça faydalıdır.Eğer fazla iştahınız yok ve doğal olarak da fazla yemek yiyemiyor, hemen doyuyorsanız mutlaka eczaneden bir iştah açıcı alıp kullanmalısınız. Kilo aldırıcı hap diyenler oluyor fakat ben böyle bir ilaç olduğunu düşünmüyorum. Olsa olsa iştah açıcıdır. İnsan kilo almak için ya spor yapmalı kasları büyütmelidir yada yediği kalori miktarını artırarak vücudun yağ tutmasını sağlamalıdır. Bunu da yapabilmek için normalden biraz daha fazla iştahlı olmalı ve daha fazla yemek yemelidir. Buraya kadar tamam diyorsanız işte;


Kilo almak için öneriler  

Normal bir kahvaltı yapmak yerine ekmek arası yiyin ve her gün ekmek oranını artırmaya çalışın. Örneğin; bu sabah kahvaltı olarak yarım ekmek arası bişeyler yediniz. Yarın 3 çeyrek ekmek yemeye gayret edin ve kendinizi biraz zorlayın mutlaka bunu başaracaksınız ve bu şekilde mümkün olan en üst sınıra kadar kendinizi deneyin. Mutlaka sabahları en az 1 ekmek yiyen biri haline geleceksiniz ve bu sizin rutininiz olacak.. 1 ekmek 640 kaloridir ve içerisine koyduklarınızla birlikte ortalama 1000 kalori almış olacaksınız. Ben hayatı boyunca hiç 58 kiloya çıkamamış biriydim ve ne zaman ki yediğim ekmek oranını artırdım o vakit kilo almaya başladım.

Öğle yemeğinde kalorisi fazla öğünler tüketin ve çorba veya salata gibi kalorisi düşük yiyeceklerle midenizi doldurmayın. Bunların aksine kalorisi yüksek yiyecekler makarna, pilav, tavuk, tavuklu pilav veya kırmızı et yiyin. İçecek olarak kola veya ayran tercih edin ve mutlaka yemek sonrası tatlı da yiyin. Tatlılar da içeriğindeki yüksek şeker oranı sebebiyle yüksek kalorilidirler ve kilo almaya yardım ederler. Fazla kilolu insanlara dikkat edin hepsi tatlıları çok sever ve kolay kolay vazgeçemezler.

Akşam yemeğinde de aynı şekilde kalorisi yüksek yiyecekler yiyin ve yine yüksek kalorili tatlılar yiyin.

Gece yatmadan önce de mutlaka bişeyler yemeye çabalayın eğer canınız yemek istemiyorsa hafif ama kalorisi yüksek şeyler yemeye çalışın. Mesela eti cici bebe bisküvisini bir kase süte bir miktar katın ve kolayca yiyebildiğinizi göreceksiniz. Eğer bunu da yapamıyorsanız fındık, fıstık, ceviz gibi kuru yemişlerden bir miktar yiyin. Kilo almanıza en çok katkı sağlayacak olan öğün yatmadan hemen önce yediklerinizdir unutmayın.

Son olarak söyleyeceklerim; bir günde kaç ekmek yiyorsunuz ? Bu sayıyı mutlaka iki katına çıkarmaya çalışın. Örnek olarak normal bir günde toplamda 1,5 ekmek yiyorsanız bu sayıyı 3 ekmeğe çıkarın. Bu söylediğim zor gibi görünebilir ancak bir hafta kendinizi zorlarsanız ikinci hafta rahatça daha fazla ekmek yiyebildiğinizi göreceksiniz. Kilo almak için en önemli tavsiye yediğiniz ekmek miktarını artırmanızdır ve o kadar önemlidir ki; yediğiniz içtiğiniz hiçbir şeyi değiştirmeden sadece günlük ekmek miktarınızı iki katına çıkararak bile kısa zamanda gözle görülür düzeyde kilo alabilirsiniz. Ekmek kalorisi yüksek bir gıdadır ve içerisine koyduğunuz diğer yiyeceklerle birlikte kalori bombası olacaktır.  Sağlıklı ve fit olmanız dileklerimle..


Gelen Aramalar: ekmek kalorileri, kilo almak, kilo almak için günde kaç kalori, kalorisi az yemekler, kilo aldırıcı hap, kilo alamıyorum, kalorisi düşük yemekler, 1 tabak tavuklu pilav kaç kalori, ayran kaç kalori, cici bebe, kalorisi az tatlılar, fıstık kaç kalori, pilav kaç kalori, bir tabak makarna kaç gram, fıstık kaç kalori, pilav kaç kalori, çeyrek ekmek kaç kalori, kilo aldıran vitamin hapları, makarna kaç kalori, vitamin hapları kilo aldırır mı, ekmek kalorisi, 


Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :