Bu makale de sizlere; Türkiye'nin e-ticaret devlerinde nasıl mağaza açıp satış yapabileceğinizi anlatacağım. Gittigidiyor'da nasıl satış yapılır, N11'de nasıl satış yapılır, Hepsiburada'da nasıl satış yapılır, alışveriş sitelerinde nasıl mağaza açılır, gibi başlıkları ele alacağım.Gittigidiyor da Nasıl Ürün Satılır ?

Gittigidiyor alışveriş sitesinde ürün satabilmek diğerlerine göre daha ulaşılması kolaydır. Küçük satıcıların mağaza açması gerekmez sadece üye olarak hemen elinizdeki ürünleri satmaya başlayabilirsiniz. Buradaki önemli nokta 10 adet ilana kadar ücretsiz ürün listeleyebilirsiniz. Sonrasında fazladan her ilan için gittigidiyor'a 0,99 TL ücret ödemeniz gerekecektir. 

Fakat isterseniz; 69 TL ödeyerek mağaza açabilirsiniz. Böylelikle aylık maksimum 100 adet ürün listeleyebilirsiniz. Bu; temel mağaza özellikleridir. Ayrıca; Pro Mağaza, Mega Magaza, Mega + Mağaza, Özel Mağaza şeklinde farklı seçenekler ve fiyatlar da mevcuttur, bu detayları incelemek için buraya tıklayın. Ayrıca adım adım nasıl ürün listeleyeceğinizi detaylıca öğrenmek için ise buraya tıklayın. Ürünlerinizi tek tek veya Xml yardımı ile topluca da ekleyebiliyorsunuz. Üye olup, ürünlerinizi listeledikten sonra ödemeyi nasıl alacağınız konusu ise; gittigidiyor'da bir havuz sistemi mevcuttur ve müşteri sipariş verdiğinde ödemeyi gittigidiyor'un para havuzuna yatırır. Siz ürünü müşteriye kargolarsınız ve müşteri siparişi teslim aldıktan sonra onay verir, ardından %15 gittigidiyor komisyonu düşüldükten sonra kalan bakiyeniz hesabınıza aktarılır. Genelde aynı gün veya bir sonraki gün size ödemeyi yaparlar.


N11.com da Nasıl Ürün Satılır ?

N11.com'da ürün satabilmek için öncelikle ücretsiz olarak bir mağaza açmanız gerekir. Fakat mağaza açabilmek için vergi mükellefi olmanız gereklidir, çünkü sizden vergi levhası, imza sirküsü vs. bazı evraklar istenmektedir. 

Vergi kaydınız bulunuyorsa kolayca ve ücretsiz olarak mağaza açabilirsiniz. Ayrıca ürün listelemek de 5000 adete kadar ücretsizdir. Sadece +18 kategorisinde ürün satabilmek için para ödemeniz gerekiyor ve istedikleri de gerçekten büyük bir mablağ. O istedikleri miktarı ödeyebilmeniz için birkaç şehirde birkaç tane erotik shop işletiyor olmanız gerekir ki; ancak o parayı kazanıyor olabilesiniz. Ben ilk görüştüğümde (cinsel sağlık ürünleri satıyordum) benden istedikleri parayı duyunca "benim ciro hedefim bile o kadar değil ki size nasıl o parayı vereyim" demiştim, miktarı burada yazmam etik olmayacağından paylaşamıyorum.

Velhasıl kapı gibi bir vergi levhası sahibiyseniz n11.com da +18 kategorisi dışında diğer kategorilerde ücretsiz olarak 5000 adete kadar ürün listeleyebiliyorsunuz. Gerçekleştirdiğiniz her satıştan n11 sitesi %15 komisyon almaktadır kalan miktarı ise günlük olarak düzenli bir şekilde hesabınıza yatırırlar. 

Ürün listelemek ise oldukça basittir. Resimdeki panelden Ürün Yönetimi/Yeni Ürün Ekle kısmına gidip, ilgili alanları doldurarak ürünlerinizi listelemeye başlayabiliyorsunuz. 

Hepsiburada.com da Nasıl Ürün Satılır ?

Hepsiburada.com'da ürün satabilmek için öncelikle ücretsiz olarak bir mağaza açmanız gereklidir. Mağaza açmak için ise; vergi mükellefi olmanız gerekir. Sonrasında ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Hepsiburada.com'un komisyon oranı ise %25'dir. Yani yaptığınız her 100 TL'lik satışın 25 TL'si Hepsiburada.com'a aktarılır. Görüldüğü gibi komisyon oranı biraz fazladır, fakat diğer sitelere göre satış hacmi hepsiburada'da daha yüksektir. Satışlar fazla olacağından komisyon oranını çok da kafaya takmamak gerekir.

Hepsiburada.com'da mağaza açtıktan sonra ürün listelemek ise oldukça basittir. Ürünlerinizi tek tek veya Xml yardımı ile topluca da ekleyebiliyorsunuz. Satacağınız ürünün üreticisi değilseniz,muhtemelen sattığınız şey hepsiburada'da daha önceden kayıtlıdır ve sadece ürünün ismini yazıp arayıp ilgili ürünü seçerek hemen satışa sunabiliyorsunuz. Oldukça kolay birşekilde ürünlerinizi listeleyebiliyorsunuz. Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :