Tüm Yönleriyle Bonzai Nedir?

Haziran 18, 2018
Uzun süre üzerinde çalıştığım ve özel olarak hazırladığım bonzai yazı dizisinin ilk makalesidir. Bu makalede; bonzai nedir? bonzai nasıl etki eder? gibi sorular yanıt bulmaktadır.Bonzai; esrarın yol açtığı belirtilere benzeyen etkileri olan psikoaktif sentetik bir maddedir. Esrarın yol açtığı belirtilere benzeyen etkiler derken yanlış anlaşılmasın kısmen benzer etkilerdir. Zira; esrar ve bonzai uzaktan yakından alakası olmayan maddelerdir ve en basit örneği ile; esrar bir bitkidir toprakta büyür, yetişir ve hasat edilir. Fakat bonzai tamamen laboratuvarda insan eli ile üretilmektedir.

Ülkemizde 2010 yılı ve sonrası hızla yayılmaya başlayan bu uyuşturucunun tarihçesini araştırdığımda farklı farklı açıklamalar olduğunu gördüm. Bir doktor; bonzai uyuşturucu maddesinin ilk 1950'lerde Rusya'da narkoza benzer bir madde olarak üretildiği fakat sağlığa zararı olduğu anlaşılınca tıpta yasaklandığı ve sonrasında uyuşturucu madde olarak dünyaya yayıldığını yazmış ve yine bir başka doktor ise; 1985 yılında Amerika'da esrarın sakinleştirici, uyutucu, iştah açıcı etkilerini taklit edecek bir madde üretebilmek amacı ile ilk kez üretildiğini yazmış. Aslına bakılırsa Bonzai ilk nasıl ve nerede üretildi? sorusuna bilen de bilmeyen de birşeyler yazmış. Lakin şahsen bana mantıklı gelen gerçek; esrarı laboratuvarda üretebilmekti...

Aslına bakılırsa kısmen başarılı olunmuş çünkü bonzai maddesi aynı esrar gibi iştah açıcı etki yapmaktadır, esrar gibi sakinleştirmekte ve insanı derin düşüncelere sevk etmektedir. Fakat esrar gibi uyutucu değildir tam tersi insanı ayakta baygın hale sokar. Esrarı çok fazla içerseniz derin bir uykuya dalarsınız ancak bonzai'yi çok değil biraz bile fazla içerseniz tabiri caizse; "nefes alan bir ölü" olursunuz..

Türkiye'de 2010 ve sonrası günden güne kullanım oranı hızla artmakta olan bonzai uyuşturucu maddesi ilk zamanlar 3 gramlık paketler halinde ülkeye sokuluyor ve bu şekilde paketler halinde satılıyordu. Yetkililer böyle bir maddeden habersizdi ve rahatça satılıyor, içiliyordu. Fakat sonradan işin rengi ortaya çıkmaya başladığında artık kullanıma hazır paketler halinde ülkeye sokulamadığından sıvı olarak bir şekilde ülkeye sokuluyor ve ülkemizde de bu sıvılar çeşitli çözeltilerle çözülüp bitki ile harmanlanıyor ve sonuç olarak bugün hala daha insanları zehirleyen bu madde ortaya çıkıyor. 

Yani bonzai kesinlikle bir bitki değildir. Uyuşturucu madde bulunan sıvı; çimenle hatta tütünle bile harmanlansa sonuç olarak aynı etkileri yapan bir uyuşturucu ortaya çıkıyor. Şöylede bir gerçek var ki; ülkemizde merdiven altında üretildiği için çözelti olarak aseton, fare zehiri, vs. kullanıyorlar ve böylece zaten zararlı olan bu madde kat kat daha zararlı hale geliyor.

Bonzainin başlıca etkileri ; aşırı endişe, algıda değişiklikler, varsanılar, gevşeme, şüphecilik, kolay yönlendirilebilme, yükselmiş duygu durum, gerçeği değerlendirebilme becerisinde azalma, olayları algılayabilmede sorunlar, aşırı reaksiyon gösterme, bağımlılık, kusma, ağızda kuruluk, çekilme belirtileri, kalp atım hızında artma, çarpıntı, kan basıncında artma, kalp krizi, huzursuzluk ve akıl karışıklığıdır.

Bonzai diğer uyuşturucularla kıyaslandığında eroin kadar hatta belki eroinden bile daha fazla bağımlılık yaptığını söyleyebiliriz. En kötü tarafı ise her içimde bir öncekinden daha fazla içilir. Çünkü vücutta tolerans ortaya çıkar ve kafa yapıcı etkiyi yaşayabilmek için her içimde bir öncekinden daha fazla içilmesi gerekir. 

Basit bir örnek ile; bugün bonzai minimum 10 TL'ye temin edilebiliyor ve 10 TL'ye alınan bu madde ortalama 0,4 gr civarlarındadır. Bonzai kullanmaya yeni başlamış bir kişiye bu 0,4 gr madde bir gün boyunca yeterli gelecektir. Fakat kullanmaya devam ettiğinde aynı oranda madde yarın yarım gün yeterli gelecek, ertesi gün birkaç saat yeterli gelecek ve belli bir süre kullanmaya devam ettikçe başta bir gün boyunca yeterli gelen orandaki maddeyi tek seferde içer hale gelecektir. Bu gerçek hiçbir zaman değişmez ve başta 10 TL ile geçirilen bir gün sonra sonra 100 TL'yle bile geçirilemeyecektir. Sonuç olarak bonzai bağımlıları önce hırsızlık sonra torbacılık yani uyuşturucu satıcılığı yapmaya başlayacaklardır...


Yararlandığım Kaynaklar; www.bilkent.edu.tr  / Dr. Fikret Özgür


Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords ve Analytics Danışmanı   Hakkında Tüm Detaylar

Artikel Terkait

Sonraki Yazı
« Prev Post
Önceki Yazı
Next Post »