Youtube'dan nasıl para kazanılır ? Youtube videolarından ne kadar para kazanılır ? Nasıl youtuber olunur ? gibi sorulara detaylı cevaplar için tıklayın..
Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen youtube  platformu şuan Türkiye'de facebook'dan sonra en çok tıklanan 2. sosyal mecra olmuş durumda..İnsanlar birşeyin nasıl yapıldığını merak ettiklerinde, bir yemek tarifi aradıklarında, eğlenmek istediklerinde yada müzik dinlemek istediklerinde youtube'a tıklıyorlar ve youtube'a girişlerin %65'den fazlası mobil cihazlardan oluyor.


Youtube bu kadar fazla ilgi görmesi ve çok insan tarafından tıklanıyor olması sebebiyle de büyük bir pazar haline gelmiş durumda. Zira youtube videolarının başında, ortasında veya sonunda gördüğünüz o kısacık ve kimi epey uzun süreli olan reklamlar da videoyu yükleyen kişiye para kazandırıyor.
Aslında pastanın en büyük payını youtube kendisi alıyor fakat şuan halihazırda İŞKUR'un da resmi olarak onayladığı bir iş modeli olan youtuber'lık yapanlar da hatırı sayılır paralar kazanıyorlar. Bu konuda geçtiğimiz günlerde açıklama yapan fenomen youtuber Ruhi Çenet; aylık ortalama 4000 TL kazanç sağlıyor olması sebebiyle asıl mesleği olan bilgisayar yazılımcılığını bırakıp tüm zamanını sadece youtube'a harcadığını söyledi.

Bakıldığında youtube'da video yükleyerek hatırı sayılır derecede para kazanan insanlar olduğunu görünce bende dahil hemen herkesin iştahı kabarıyor. Fakat göründüğü gibi kolay değil, aslında hiç kolay değil..


Youtube'da video yükleyerek para kazanabilmek için elbette bazı olmazsa olmazlar var. Mesela; yüklediğiniz video özgün olmalı yani başkasının videosu olmamalı ve içerisinde herhangi bir sesli yada görüntülü telif içeren hiçbirşey bulunmamalı. Kısacası video tümüyle sizin tarafınızdan hazırlanmış olmalı. Sadece bu kadar değil, ayrıca youtube düzenli olarak video yüklemeye dikkat ediyor ve bunu çok önemsiyor. Yani bazen haftada bir, bazen ayda bir gibi ne zaman yükleme yapacağı belli olmayan hesaplar aynı ölçüde belirsiz bir grafik çiziyor. Fakat düzeli olarak hergün veya haftada bir aynı zaman aralığında video yüklendiğinde sizi hem youtube ödüllendiriyor hemde takipçileriniz açısından oldukça faydalı oluyor.

Youtube'da video yükleyerek para kazanmanın mantığı ise şöyle; öncelikle ilgili ayarlardan youtube kanalınızı para kazanmaya açıyorsunuz ve yüklediğiniz videolara istediğiniz ölçülerde reklamlar yerleştiriyorsunuz. İnsanlar videonuz içerisindeki reklamları izledikçe ve reklamlara tıkladıkça sağlanan reklam gelirinin belli bir payını hak ediyorsunuz. Örnek olarak bu oran sizin için %65 ise;  100 TL gelire ulaştığınızda youtube banka hesabınıza size 65 TL yatırıyor ve kesinlikle gerçekten yatırıyor.

En çok merak edilen soru ise; örnek olarak 1000 izlenme için kaç TL kazanılıyor gibi sorular oldukça fazla bu konu ise şöyle; youtube'da sabit bir gelir yok yani 100 defa izlenince şu kadar veya 1000 defa izlenince bu kadar para kazanırsınız demek mümkün değil. Youtube videonun türüne ve popülerliğine göre farklı oranlarda gelir veriyor. Örnek olarak; bir eğitim videosu 1000 izlenmeye 5 TL alıyorken, bir nasıl yapılır videosu 500 izlenmeye 5 TL kazanabilir. Bu oranlar hiçbir zaman sabit değildir fakat en çok kazandıran video türlerinin nasıl yapılır ve eğlence - komik videolar olduğu da biliniyor..

Youtube'a video yükleyerek kısaca youtuber'lık yaparak para kazanma ya karar verdiyseniz öncelikle bir plan yapmalı ve hedefler belirlemelisiniz. En başta youtube kanalınızın ne ile alakalı olacağına ve hangi tür videolar paylaşacağınıza karar vermelisiniz. Bu çok önemlidir çünkü belli bir kitleye hitap ederseniz belli oranda ve kanalınızın kalitesine göre takipçi sayınız artacaktır. İkinci husus özgün videolar hazırlayıp düzenli zaman aralıklarında youtube'a yükleme yapmalısınız. Diğer bir önemli nokta ise; kanalda bir video paylaşıp hemen reklama açmayınız bu hatayı çok kişi yapıyor ve gerçekten de büyük bir hatadır. Öncelikle bir süre kanalınızda videolar paylaşıp bir miktar izlenme sayısı ve takipçi elde edene dek sabretmek yararınıza olacaktır.

Bu işe gönül veren ve youtuber olmak isteyen herkese şimdiden başarılar dilerim. Sorularınız olursa alt kısımdan yorum yazınız.


Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :