İzniniz olmadan firmaların gönderdiği reklam tanıtım mesajları, epostaları ve çağrıları nasıl engelleyebilirsiniz ? Nereye şikayet edebilirsini ? Detaylar bu makalede.
Tüketicinin korunması çerçevesinde 1 mayıs 2015 yılında yeni kanun düzenlemeleri yürürlüğe girdi ve bu düzenlemeler neticesinde tüketicinin onayı olmaksızın tanıtım amaçlı çağrılar, sms ve eposta gönderimleri yasaklandı. 

Yani kanunlara göre artık "ben firmanızdan tanıtım ve reklam içerikli bilgilendirmeler almak istiyorum" dememiş ve bu konuda yazılı izin vermemiş hiç kimseye firmalar reklam gönderimi yapamazlar. Bu konuda tüketici 6 ay içerisinde şikayette bulunabilecek ve bu yasaları ihlal eden firmalar 1.000 TL ile 15.000 TL arasında cezalara çarptırılacak, ihlalin devam etmesi halinde ise ceza üst limiti 50.000 TL'ye kadar çıkabilecektir.


Yasalarda açıkça belirtilmesine rağmen bu firmalar neye güvenerek bizlere bu mesajları göndermeye devam edebiliyorlar ?


Herşeye bir çare bulabilen üretken yurdumuz insanı bu konuda da kendilerine özgü çözümler üretmişler. Keşke beyinlerini para odaklı değil de fayda odaklı kullanabilseler. Çözümü şöyle bulmuşlar; ilgili kanunlarda firmalar ibaresi geçiyor olması sebebiyle kişisel numaralardan çağrı ve sms gönderimi yapıp yasalardaki boşlukları maalesef değerlendiriyorlar.

Kendilerine özgü bir diğer çözüm ise; önce A firması adına bir tanıtım mesajı gönderiliyor, daha sonraki ikinci tanıtım mesajı içerisinde başlıkta B firması yer alıyor. Sonraki her gönderimleri için de farklı firma isimleri kullanarak bizleri rahatsız ediyorlar.


Numaramızı Nereden Buluyorlar ?


Bu soru aslında çok basit örnek olarak; bir bahis sitesine üye oldunuz ve numaranızı da kişisel bilgileriniz arasına eklediniz. Eklemek zorundasınız çünkü üyelik onayını mecbur kılıyorlar ve bunu telefon ile yapıyorlar bu sayede numaranız  havuzlarına düşmüş oluyor. Artık geçmiş olsun bundan sonra pek yapabileceğiniz birşey yok bu tanıtım mesajları ile yaşamaya alışmak zorundasınız..

Aynı şekilde bilindik kurumsal firmalar dışındaki neredeyse her merdiven altı firma maalesef bunu yapıyor ve yapmakta zorunda çünkü; "ürün hiç bişeydir reklam herşeydir.."

Bu ve buna benzer şekilde elde edilerek oluşturulan telefon numarası havuzunun firmalar arasında birbirlerine satıldığını da biliyoruz. Ayrıca bazı kötü niyetli firma çalışanları kurumlarından habersiz olarak edindikleri bu kişisel bilgileri internette gayet iyi paralara firmalara satıyorlar ve ne yazık ki bu kötü niyetli kişiler çoğunlukla hastane çalışanları oluyor. Çünkü hastanelere sürekli yeni kişiler gelip tüm kişisel bilgilerini de sorgusuz veriyorlar. "Sonuçta hastane telefon numaramı vermemde ne sorun olacak ki"  demeyin..


İsmini hatırlamadığım eski bir arkadaşım evine internet bağlatmıştı ve üzerinden sadece 1 hafta geçtikten sonra diğer internet hizmet sağlayıcıları tarafından birer birer aranarak "bizim firmamıza geçiş yaparsanız size şu kadar avantaj sunuyoruz" gibi söylemlere maruz kalmıştı.

Çağrı merkezlerinde uzun süre çalıştığım için iyi biliyorum ki; o diğer firma adına arayanlar firmaların kendi personelleri kesinlikle değil ve o firmaların da bu yasalsızlıkla aslında hiç alakası yok. Nitekim proje satın alan çağrı merkezleri bu işlerin içerisindeler ve o bilindik kurumsal firmalar adına insanları rahatsız ediyor, 2018 yılında hala daha buna devam ediyorlar.

Bu yapılan kanunsuzluklarda sinirlenip suçu devlette arayanların da sayısının çok olduğunu biliyorum ve onlara şunu soruyorum "gidip şikayette bulundunuz mu.?"

Elbette üşenmeden gidip şikayet bildirimi yapanlar da var fakat ilgili kurumlara gidip şikayette bulunmak yerine hakkını sosyal medyada arayanların da sayısı ne yazık ki bir hayli fazla fakat iyi haber; şikayet için sadece kurumlara gitmeye gerek yok. İzniniz dışında sizi sms, eposta ve telefon aramaları ile rahatsız edenleri şu linke tıklayıp hemen şikayet edebilirsiniz. tiss.gtb.gov.tr
Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :