İnternetin para birimi bitcoin nedir ve ne değildir konularında bilgilerin yer aldığı blog sayfası


Öncelikle bitcoin internette alış veriş yaparken ya da para transferini kolaylaştırmak, masrafları azaltmak için, kişisel özgürlükleri kısıtlamamak ve gizli bilgilerinizi saklamak amacı ile üretilmiş sanal bir para birimidir. Tek bir emisyon merkezi olmaksızın, Bitcoin olarak adlandırılan elektronik, merkezi olmayan, izlenmeyen bir kripto para birimi oluşturuldu. Ve artık satın almaların ya da para transferlerinin izini sürmeyeceklerini söylendi. Ve belirli bir sayıda olan bu kripto para biriminin değeri gün geçtikçe arttı.Bitcoin için bu bir sahtekârlık ya da saadet zinciri gibi tanımlamaların yapıldığını duymuşsunuzdur. Bitcoin sistemine baktığımızda ise yeni bir üyenin veya alım satımcının diğerlerine doğrudan bir etkisi olmadığı ya da şöyle diyelim bir piramit yapısına dahil olmadığını görürüz. Daha çok borsa sistemini ya da altın alış verişini andıran bu sistem para birimi matematiksel algoritmaları hesaplamak için bir program kullanarak dünyadaki milyonlarca bilgisayarın çalışmasıyla oluşan ve hiç kimse tarafından kontrol edilmeyen yeni nesil bir para birimidir. Dünyada hiçbir kontrol eden kurum olmayışı hem artı hem de bazı durumlarda güvensizliğe neden olabilir. Ve işin ilginci ben bir milyar bitcoin almak istiyorum derseniz bunun mümkün olmamasıdır. Bitcoin kodunda bir sınırlama vardır: maksimum 21 milyon bit coin elde edile bilinir. Bu sayede, bitcoin sonsuza kadar küçük parçalara bölünebilen bir dijital para birimi olur. Bir Satoshi (bu kripto para biriminin yaratıcısı olarak adlandırılır) 0.00000001 btc'dir.

Özellikle devletler ve banka şirketleri bu sanal para biriminin yasal olmadığını söyleyerek bit coin üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaya çalışmaktadır. Saadet zinciri mantığına baktığımızda piramitsel bir yapının olduğunu görürüz. Ve genellikle üyeler kendi alt üyelerini bulmak ve daha çok kazanmak için çeşitli yöntemler veya kurgular etrafına ilerler.

Ulusal para birimleri daha önce altın veya gümüş gibi araçlar ile sağlanmıştı. Teorik olarak, ülkedeki herhangi bir bankaya gidebilir ve kâğıt paranızı altına ya da eşdeğeri ile değiştire bilirsiniz. Bitcoin madenciliği işleminin şeffaf olması, alınan komisyon ücretlerinin düşüklüğü, ortada gerçekten işleri kolaylaştırıcı sistemlerin (alım satım borsaları, transferin olması) varlığı, donanım satışı bir piyasa oluşturması gibi faktörler dikkate alındığında bu sistemin bir saadet zinciri mantığı ile çalışmadığını ortaya koyar.

* Makale İçerisinde Sponsorlu İçerikler Bulunmaktadır.
Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :