Sigarayı bırakmak zor değildir ve hiçbir desteğe de ihtiyacınız yok. Sigarayı bıraktıktan sonra hayatınızdaki olumlu gelişmeleri öğrendikten sonra zaten kolayca bırakabiliyorsunuz.
Gora filmini çoğunuz izlemişsinizdir bir sahnesinde Garavel karakteri atasözleri üzerinden şakayla karışık bir söz söyleyip  "yaz bunu güzel laf" diyor ya hani işte geçenlerde de benim aklıma bir söz geldi;

"Bana keyif veren şey, sağlığıma zarar veriyorsa her ne olursa olsun benden uzak dursun." artık hayat felsefem bunun üzerine kurulu...Benim kuşağım iyi bilir ki bizim dönemimizde sigara içmek bir ayrıcalık zannedilirdi, içmeyeni yadırgardık. Gerek okul tuvaletinde gerekse orman, park ve gözden uzak hemen heryerde kendimize sigara içme alanları oluşturmuştuk ve ne enteresandır 5 - 6 arkadaş bir araya gelir para toplayıp bir paket sigara alır oturur ve hepsini bitirene kadar içerdik. O dönem şimdiki gibi çokça alternatif olmaması sebebiyle biz hobi olarak sigara içmeyi seçmiştik.

Velhasıl; aradan yıllar geçti büyüdük filizlendik ve gördük ki sigara içmek ayrıcalık değil bir aptallıkmış meğer... (Kimse beni yadırgamasın kabul edin bu böyle!)

Her sene kış başlangıcı üşütüp hastalanır mutlaka göğüs hastalıkları polikliniğinden randevu almak
zorunda kalırım. Film çekilir tahliller vs. derken doktorun ilk söylediği sigarayı bırakmam gerektiği olurdu. Fakat içimden yav he he diye geçirir reçetemi alır çıkar eczaneden ilaçlarımı alıp çıkıp sigara yakardım. İşte bu aptallıktan başka ne olabilir ki ?  En son kronik bronşit olduğumu söyleyen bir doktor sigarayı bırakmazsam asla geçmeyeceğini ve daha da kötüye gideceğini söylemişti fakat bu bile bırakmak için yeterli olmamıştı.

Aslında sigara içen her insan sigaranın zararlarını zaten bilerek içiyor. Rahmetli babam hasta yatağındayken dahi sigara içmeye devam etmişti ve hastalığı akciğer kanseri idi.. Nur içinde yatsın inşallah, bırakma sebeplerimden en büyüğü hayatımdaki bu üzücü olaydı. Eğer içmeye devam edersem bugün ben nasıl kahrolduysam belki de yarın kızım benim arkamdan aynı üzüntüyü yaşayacak düşüncesi günden güne beynimi kemiriyordu.

İkinci sebebim ise kronik zayıflığımdı doktor doktor gezmeme rağmen tümünün ortak söylemi eğer sigarayı bırakırsam kilo alabileceğimdi ve en sonunda buna bende inanmaya başladım.

Sebepler sonuç doğurur ve öylede oldu en nihayetinde bir karar aldım ve artık sigaranın esiri olmayacaktım 17 aralık 2017 pazar günü uyandıktan sonra paketimdeki son bir adet sigarayı içtikten sonra tamam dedim artık sigara almayacağım, artık sigara içmeyeceğim. Hamd olsun ilk eşik noktasını biraz zor oldu ama atlattım. Vücuttan nikotin temizlenene kadar yani ilk 3 - 5 gün çok zor geçiyor. Sinir krizleri ağlama nöbetleri öfke şiddet hat safhada oluyor. Ben sabrettim ve aklıma her sigara geldiğinde çekirdek, fındık, ceviz, fıstık ve badem yedim. Bunları hep yanımda bulundurdum hala daha bulunduruyorum ve aklıma sigara geldiğinde kendimi kuruyemiş yemeye veriyorum.

En nihayetinde vücut temizlendikten ve beyninde kimyası değiştikten sonra zaten öyle bir rahatlama geliyor ki geçmiş günlerdeki aptallığa şaşıyor insan..

Artık sabahları ağzımdaki o kötü tat kaybolmuş, boğazımda hep biriken balgam yok olmuştu. Dahası yediğim yemekler artık öyle tatlı geliyordu ki ağzımı şapırdata şapırdata yemeye başladım.

Çünkü artık bi sigara altı yapayım diye değil keyif aldığım için yemek yiyordum. Üstelik kendimi ödüllendirmeye başladım ve hergün sigaraya verdiğim 9.5 TL ile sevdiğim şeyleri yemeye başladım. Genelde Hamburger yiyorum, pizzayı da çok seviyorum arada döner diyorum. Tabi bu kadarla kalmıyor sigaranın pisliği vücuttan çıkınca insanın iştahı da açılıyor bolca yiyorsun herşeyden tatlılar çorbalar havada uçuşuyor. :)

Sadece bu kadar değil dahası; artık kendimi öyle dinç hissediyorum ki önceden sabahları
uyandığımda sanki uyumamışımda sabaha kadar ağır işte çalışmışım gibi yorgun uyanıyordum. Şimdiyse sabah gözümü açtığımda yüzümde bir gülümseme ile ve çok dinç bir şekilde uyanıyorum. İyiki bu önemli kararı vermişim ve iyiki sigara denen bu illeti hayatımdan çıkarmışım artık hem psikolojik olarak rahatladım hemde daha zindeyim. Ayrıca hergün terazide kilomun daha da arttığını gördükçe motivasyonumu hiç kaybetmiyorum. Tabi sadece sigarayı bırakmakla kilo almıyorum beraberinde bir diyet uyguluyorum dedim ya kendimi yemek yemeye adadım herşeyi bolca yiyorum içiyorum can boğazdan gelir. :)))

Sigara pişmanlıktır, 

Sigara içmek sigaranın esiri olmaktır. 

Yakılan her sigara sonraki yakacağınız sigaranın habercisidir çünkü vücuttan nikotin eksilmeye başladıkça huzursuzluk yaşanıyor ve sigara içilmek zorunda hissediliyor ve emin olun eğer 3 gün içmeden sabrederseniz o kısır döngüden kurtuluyorsunuz. 

Maddi manevi huzur ve refah için sigarayı biran önce bırakın, en azından bırakmayı deneyin bu sefer başaramazsanız sonraki seferlerin birinde mutlaka başaracak ve benim gibi zafere ulaşacaksınız.

Ruhi Çenet'in hazırladığı şu alttaki videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ederim sizi motive edecektir.  Esen kalın.Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :