Papara nedir ve ne değildir konularında kişisel görüşlerime yer verdiğim ve doğru bilinen yanlışları açıkladığım kişisel blog yazım
Papara; 2016 yılının nisan ayında kurulan bir yerli dijital cüzdan.

Evet banka değil, bir elektronik para kuruluşu ve söylediklerine göre daha 1 yaşını doldurmadan 50 kişilik bir ekiple birlikte yüzlerce kullanıcıya ulaşmakla beraber her 7 saniyede bir işlem yapılmakta olan hızla büyüyen bir firma haline gelmişler. Fakat Akbank Arnavutköy şubesinde çalışan bankacılara "Papara kartımdan para çekemiyorum yardımcı olabilir misiniz" dediğimde "oda nedir" yanıtını aldığımı da söylemeliyim. Yani henüz en bilmesi gereken kişilerin bilmediği bir olay papara...

19 aralık 2017 itibariyle (bugün) oluşturduğum bloğumda paylaştığım ilk yazı neden papara hakkında önce buna yanıt vermek istiyorum.


Zira iki gündür papara hesabımdaki paramı ne yazık ki büyük uğraşlar vermeme rağmen çekemiyorum resmen aldılar vermemek için diretiyorlar.


Bugün en son müşteri hizmetlerini arayıp ( tam süreyi bilmiyorum yalan olmasın) ortalama 40 dakika kadar bekledikten sonra bir hanımefendinin merhaba sesi ile irkildim ve nihayet dedim bağlandı.

- Buyrun ? dedi,

- Ya dedim papara'ya elimle yüklediğim parayı uğraşıyorum ayağımla bile geri alamıyorum Allah aşkına bu nedir söyleyin..  (Kahkahayı basacaktı ama kendini dizginledi hissettim)

- Hemen bakalım dedi
işte teyit ıvır zıvır derken

- Muhammet bey dedi kusura bakmayın benden önceki müşteri temsilcisi arkadaşımız sizin isminizi yanlış girmiş o sebeple paranızı çekemiyorsunuz.

- Eee dedim ne olacak ne yapmak lazım ?

- Hemen düzenliyorum dedi.
Yine teyit ıvır zıvır.. Sonra;

- Tamam dedi düzelttim en geç 24 saat içerisinde paranızı çekebileceksiniz..

Bu yazıyı yazdığım şu dakikalarda bu sürenin yarısı dolmuş olmakla beraber hala paramı çekemiyorum ve tekrar aramak için 24 saat sürenin dolmasını bekliyorum (süre dolduğunda sonucuda ekleyeceğim).

Şimdi başımdan geçen bu trajikomik olayın ardından asıl söylemek istediklerime geçeyim; papara'nın asıl ve tek avantajı (aslında başka hiçbir faydasıda yok) papara hesabınıza kredi kartı bilgilerinizi tanımlayarak istediğiniz heryerde papara bilgilerinizi verip alışveriş yapabiliyor olmanız. Yani kredi kartı bilgilerinizi hiç girmeden sadece papara kart bilgilerinizi girerek alışveriş yapıyorsunuz ve olası bilgilerin çalınması durumunda kredi kartınızı değil papara kartınızı riske etmiş oluyorsunuz.

Bu atraksiyon dışında papara'ya para aktarmakda papara'dan parayı çekmekte büyük zahmetli iş.. Her halukarda da müşteri hizmetlerini arayıp en az yarım saat sabırla hatta bekleyip sorununuzu anlatıp çare arıyorsunuz ama nasıl bir çare... Para yükleyeceğim dediğinizde hemen anında para hesabınıza tanımlanıyor ama iş para çekmek ise eyvah eyvah 24 saat bekleyeceksin de onaylanacakda falan filan...

Sözün özü; Sevgili arkadaşlar paradan iyisi papara'mıdır bilemiyorum ama bankadan iyisi papara kesinlikle değil. En temizi bir banka hesap kartınız olsun ön ödemeli olarak onu kullanın sorunsuzca hem para yatırın hem çekin hemde papara'da olduğu gibi atm'den para çekmek istediğinizde mebla ne olursa olsun 5 TL gibi yüksek bir kesintinizde olmasın. Sevgiler, Esen Kalın.

24 saat dolmadan gelen edit:  Süre dolmadan tekrar müşteri hizmetlerini arayıp durumu sormak istedim ve özelliklede sabah çok erken saati seçtim zira papara müşteri hizmetleri türkcell hattımdan en az 100 dakikamı tüketti.

- Durum nedir ?

- Bugün gün içerisinde paranız iade yapılacak.

Şeklinde bir yanıt aldım, bakalım sonucu da yazacağım. :)


24 saat fazlasıyla doldu SONUÇ: Paparaya para eklerken 2 kez havale yapmıştım ilkinde açıklamaya papara hesap numaramı yazmayı unutmuştum ikincisine yazmıştım ve sonuç olarak açıklamada hesap numaramı belirttiğim ödememi geri iade yapmışlar fakat açıklama belirtmediğim havalemi geri iade yapmamışlar. Bakıldığı zaman çok saçma bir durum niye ? Çünkü papara kendi adınıza olan bir hesaptan yükleme yapmanızı şart koşuyor yani açıklamada siz papara kodunuzu belirtmeseniz dahi onaylanması gerekir. Çünkü isim soyisim aynı. Hadi diyelim benzerlikler olabileceği için karışıklık yaşanabilir. TC numarasıda mı birşey ifade etmiyor ???


20 Aralık 2017 Saat 20:45; Müşteri hizmetlerini tekrar aradığımda aldığım bilgiye göre iade yapılmayan tutarın papara hesabıma tanımlandığı ve sorunsuz bir şekilde kullanabileceğim söylendi ve artık müşteri hizmetlerini aramama gerek kalmadı. Sonuç olarak ptt biraz uzak olduğu için ptt hesabımdaki bir miktar parayı papara hesabıma aktardım ve yakındaki herhangi bir atm'den çekerim diyordum ama 5 - 10 dakika yürümekten üşendiğim için birkaç gün beklemek zorunda kalan ben yaşadığım bu acı tecrübe sonucu papara kartımı cüzdanımdan çıkarıp çekmeceye attım. ( Cüzdanımda ağırlık yapmasın)

Velhasız; Papara henüz çok yeni ve çok daha fazla geliştirilmesi gereken bir sistem arkadaşlar. 

Önemli Not: Bu sayfada yer alan bilgilerin tamamı gerçektir ve hiçbir kurgu eklenmemiştir. Kesinlikle herhangi bir karalama düşüncesi ile kaleme alınmamıştır. Tamamen gerçek yaşananlar anlatılmıştır. İlgili loglar adıma kayıtlı ptt hesabım ve papara hesabımdan istenildiği taktirde elde edilerek beyan edilebilecektir.

İleri
Sonraki Kayıt
Önceki
Bu son mesaj.
Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :