Kenevirin faydaları, Kenevir neden yasaklandı, kenevirin özellikleri, kenevirin tarihçesi, kenevir yağı faydaları, kenevir yağı ve kanser, gibi konulara değinilmektedir.

Bu makalede; kenevirin faydaları, kenevirin özellikleri, kenevirin tarihçesi, kenevir yağı faydaları, kenevir yağı ve kanser, kenevir tohumu nedir, kenevir tohumu yağı, kenevir tohumu faydaları, kenevir tohumu tozu, kenevir tohumu fiyat, gibi konulara değineceğiz. Lütfen bütün ön yargılarınızı bir kenara bırakıp sonuna kadar okuyun, rica ediyorum.Kenevirin tarihine bakıldığında esrar bitkisi ilk defa amerika'da 1930'lu yıllarda senatoda oy çoğunlu ile uyuşturucu sınıfından sayılarak yasaklandı.

Fakat yasaklanmasının arkasında çok başka sebepler yatmaktaydı.

Herşeyden önce esrarın uyuşturucu değil uyarıcı sınıfından bir madde olduğuda biliniyordu. Ancak yasaklanmasının arkasındaki sebeplere bakacak olursak; o dönemin önde gelen zenginlerinin çıkarları ile çatışıyor olmasıydı, peki ama nasıl ?  • 1900'lü yılların amerikasında altın madeni sahibi siyasetçi yayıncı ve film yapımcısı W. R. Hearst, ülkenin önde gelen zenginlerindendi.  Kâğıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kâğıt, Hearst'ın en büyük rakibiydi.


  • Bugün hemen hepimizin ismini duyduğu ve dünyanın başına bela olmuş, dönemin ve şimdinin en zengin ailesi rockefeller ailesi‘nin petrol şirketi vardı ve kenevir bioyakıt kullanımı dolayısıyla onun da en büyük rakibiydi. İlaç sektöründe kenevirden üretilen doğal ürünler de kara listedeydi.


  • Dupont şirketinin ana hissedarı Andrew Mellon ise petrol ürünü olan plastik üretmek için patent sahibiydi ve selofan, naylon gibi bir çok malzeme üretimi gerçekleştirecekti. Fakat kenevir plastiği pazar payını yüzde seksen oranında baltalıyordu.
Tesadüfe bakın ki tam da bu dönemde Mellon, ABD Başkanı Hoover yönetiminde hazine bakanı oldu ve yeğenini Federal Narkotik Birimi’nin başına atadı. Hearst, Rockefeller, Mellon ve bir dizi ilaç firması sahibi, yaptıkları toplantılarda servetlerini büyütmelerine engel olan kenevir ile mücadele etme kararı aldılar. En büyük rakipleri kenevir bitkisini alaşağı etmeliydiler ve bunun için medyayı kullanarak büyük bir algı operasyonu başlattılar ne yazık ki başarılıda oldular. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala bu yanlış algı değişmedi...


Kenevir'in yasaklanma sebebi bu şekildeydi. Şimdi de yıllarca bizi esrar uyuşturucudur, esrar zararlıdır uzak durmak lazım diye uyuttukları esrar bitkisinin tüm insanlığa ve dünyaya nasıl faydaları olduğuna bakalım;  • Kenevir AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi etkilerini azalttığı ve radyasyon temizlemede faydalı olduğu tıp çevreleri tarafından onaylandı.
  • En az 250 farklı hastalıkta kenevirin etken maddesi THC'nin kullanıldığı biliniyor ve bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin alternatifi olmadığını açıkça belirtiyorlar.
  • 1 dönüm kenevir tarlası, 25 dönüm orman kadar oksijen üretebilmektedir ve ağaçlar uzun yıllar içerisinde büyüyüp olgunluğa erişiyorken, kenevir sadece 4 ayda olgun hale gelebilmektedir.
  • Bir dönüm kenevir tarlasından dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar ve ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebilirken kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilir.
  • Kenevir bitkisi çok fazla suya ihtiyaç duymaz üstelik kendini böceklerden korumak için tarım ilacına da gerek yoktur, kenevir oldukça dayanıklıdır.

İlk kot pantolonun kenevirden yapıldığını biliyor muydunuz ?


Sicim, ip, halat, çuval, çanta, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında kenevir bitkisi dayanıklı, ideal ve çok daha düşük maliyetlidir.


Plastikten elde edilen ürünlerin tümü, daha sağlıkla ve kolaylıkla kenevirden üretilebilirler. Kenevir plastiği çok kolayca doğaya dönüşebiliyor. Petro-kimya ürünü plastik ise doğada bir milyon yılda yok olmayacak kadar zararlıdır.Kenevirin sağlığa faydaları ve kenevirin doğaya faydaları konusunda hazırladığım bu liste daha da uzayabilir. İstiyorum ki Türk insanı olarak bu yanlış algıyı değiştirebilelim. Kenevirin bir uyuşturucu olmadığı konusunda bilinçlenelim. Niyet kötü olduktan sonra doktorların reçete ettikleri bazı ilaçların bile uyuşturucu olarak kullanılabildiğini bilelim ve para odaklarının çıkarları sebebiyle yıllarca uyutulduğumuzu, kandırıldığımızı artık anlayalım ne olur..


Kenevir yağı yasallaşması için tıbbi amaçlı kullanımının önünün açılması amacıyla başlattığımız kampanyayı imzalamak için BURAYA TIKLAYIN


Muhammet Öztürker

Muhammet Öztürker

Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords Danışmanı

→ YAZAR HAKKINDA TÜM DETAYLAR

YORUMLAR :