Kenevirin Faydaları ve Yasaklanma Nedenleri

Aralık 24, 2017

Lütfen bütün ön yargılarınızı bir kenara bırakıp sonuna kadar okuyun, rica ediyorum.Kenevir bitkisi ilk defa amerikada 1930'lu yıllarda senatoda oy çoğunlu ile uyuşturucu sınıfından sayılarak yasaklandı.

Fakat yasaklanmasının arkasında çok başka sebepler yatmaktaydı.

Herşeyden önce uyuşturucu değil uyarıcı sınıfından bir madde olduğuda biliniyordu. Ancak yasaklanmasının arkasındaki sebeplere bakacak olursak; o dönemin önde gelen zenginlerinin çıkarları ile çatışıyor olmasıydı, peki ama nasıl ?


  • 1900'lü yılların amerikasında altın madeni sahibi siyasetçi yayıncı ve film yapımcısı W. R. Hearst, ülkenin önde gelen zenginlerindendi.  Kâğıt üreticiliği yapıyordu ve ormanları vardı. Kenevirden yapılan kâğıt, Hearst'ın en büyük rakibiydi.  • Bugün hemen hepimizin ismini duyduğu ve dünyanın başına bela olmuş, dönemin ve şimdinin en zengin ailesi Rockefeller‘in petrol şirketi vardı ve kenevir bioyakıt kullanımı dolayısıyla onun da en büyük rakibiydi. İlaç sektöründe kenevir bazlı doğal ürünler de kara listedeydi.  • Dupont şirketinin ana hissedarı Andrew Mellon ise petrol ürünü olan plastik üretmek için patent sahibiydi ve selofan, naylon gibi bir çok malzeme üretimi gerçekleştirecekti. Fakat kenevir pazar payını yüzde seksen oranında baltalıyordu.
Tesadüfe bakın ki tam da bu dönemde Mellon, ABD Başkanı Hoover yönetiminde hazine bakanı oldu ve yeğenini Federal Narkotik Birimi’nin başına atadı. Hearst, Rockefeller, Mellon ve bir dizi ilaç firması sahibi, yaptıkları toplantılarda servetlerini büyütmelerine engel olan kenevir ile mücadele etme kararı aldılar. En büyük rakipleri keneviri alaşağı etmeliydiler ve bunun için medyayı kullanarak büyük bir algı operasyonu başlattılar ne yazık ki başarılıda oldular. Üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen hala bu yanlış algı değişmedi...


Kenevir'in yasaklanma öyküsü bu şekildeydi. Şimdi de yıllarca bizi bu uyuşturucudur, zararlıdır uzak durmak lazım diye uyuttukları bu bitkinin tüm insanlığa ve dünyaya nasıl faydaları olduğuna bakalım;


  • AIDS ve kanser tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi etkilerini azalttığı ve radyasyon temizlemede faydalı olduğu tıp çevreleri tarafından onaylandı.
  • En az 250 farklı hastalıkta kenevirin etken maddesi THC'nin kullanıldığı biliniyor ve bazı doktorlar bilinçaltı temizliği için kenevirin alternatifi olmadığını açıkça belirtiyorlar.
  • 1 dönüm kenevir tarlası, 25 dönüm orman kadar oksijen üretebilmektedir ve ağaçlar uzun yıllar içerisinde büyüyüp olgunluğa erişiyorken, kenevir sadece 4 ayda olgun hale gelebilmektedir.
  • Bir dönüm kenevirden, dört dönüm ağaca eş kâğıt çıkar ve ağaç 3 kez kağıda dönüştürülebilirken kenevir 8 kez dönüştürülebilir.
  • Kenevir bitkisi çok fazla suya ihtiyaç duymaz üstelik kendini böceklerden korumak için tarım ilacınada gerek yoktur, oldukça dayanıklıdır.

İlk kot pantolonun kenevirden yapıldığını biliyor muydunuz ?


Sicim, ip, halat, çuval, çanta, halı, torba, döşeme, ayakkabı, şapka yapımında da dayanıklı ideal ve çok daha düşük maliyetlidir.

Plastikten elde edilen ürünlerin tümü, daha sağlıkla ve kolaylıkla kenevirden üretilebilirler. Kenevir plastiği çok kolayca doğaya dönüşebiliyor. Petro-kimya ürünü plastik ise doğada bir milyon yılda yok olmayacak kadar zararlıdır.Kenevirin insanlığa ve doğaya faydaları konusunda hazırladığım bu liste daha da uzayabilir. İstiyorum ki Türk insanı olarak bu yanlış algıyı değiştirebilelim. Kenevirin bir uyuşturucu olmadığı konusunda bilinçlenelim. Niyet kötü olduktan sonra doktorların reçete ettikleri bazı ilaçların bile uyuşturucu olarak kullanılabildiğini bilelim ve para odaklarının çıkarları sebebiyle yıllarca uyutulduğumuzu, kandırıldığımızı artık anlayalım ne olur..

Kenevir yağının tıbbi amaçlı kullanımının önünün açılması amacıyla başlattığımız kampanyayı imzalamak için BURAYA TIKLAYIN
Blog Yazarı, E-Ticaret Uzmanı, Google Adwords ve Analytics Danışmanı   Hakkında Tüm Detaylar

Artikel Terkait

Sonraki Yazı
« Prev Post
Önceki Yazı
Next Post »